Gabčíkovo: tvrdá lekce

Vláda stále chápe ekologii jen jako problém komunální

Cílem stavby „soustavy vodních děl“ na jižním Slovensku, ke kterému se upnula mysl kteréhosi mocného komunistického plánovače, bylo zabít jednou ranou hned čtyři mouchy: měla se získat špičková elektřina, ochránit rozsáhlé území před záplavami, zlepšit plavební poměry na Dunaji a postavit slovenský pomník vítěznému socialismu.Námitky odpůrců stavby se samozřejmě nebraly na vědomí. Ostatně kdo jiný mohl něco namítat než nepřátelé režimu? A betonová lobby se prosadila proti zdravému rozumu, námitkám ekologů a příkrému odporu Maďarska. Prosadila megalomanské monstrum, jehož absurdnost je stále větší také díky tomu, že pro odpor Budapešti není možné zdaleka dosáhnout vytčených cílů. Výsledkem stavby bude, stručně řečeno, velice málo elektřiny, ale zato velký kopec ekologických a jiných problémů. Podaří-li se rozumně překonat současnou mezinárodní krizi - zbude minimálně velká mezinárodní ostuda. Zviditelňování Slovenska se dokonale povedlo a poslední týdny Československa budou navždy poznamenány událostí velmi nešťastnou.

Katastrofa a vina

Není pochyb o tom, že Gabčíkovo znamená katastrofu, a to po mnoha stránkách. Zbývá však otázka: Jak to, že se po listopadu 1989 nepodařilo proti tomu něco udělat. Jak to, že jsme nezastavili proud miliard do stavby od začátku kontroverzní.Všechny slovenské vlády stavbu podporovaly s rostoucím důrazem na její specifický význam pro…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte