Monika Maronová: Zónofobie

M.MARONOVÁ (1941 v Berlíně), po maturitě pracovala rok jako frézařka, vystudovala divadelní vědu a dějiny umění. Pracovala jako reportérka, od 1976 je spisovatelka na volné noze. Roku 1988 emigrovala do západního Německa, žije v Hamburku.Sjednocení Německa se pro mě stalo noční můrou, a to nikoliv proto, že by někdo z jeho protivníků měl pravdu: levice či Francouzi, Angličani nebo Rusové; rovněž ne proto, že zaměstnanci saských chemiček už nemusí pracovat pod kapajícím potrubím s kyselinou a jsou místo toho nezaměstnaní; ani ne proto, že nájemné stoupá, spekulanti mají zlaté časy a nevalní vědci ze západních končin okupují východoněmecké katedry. To všechno patří k poválečným dobám a my žijeme v opožděné poválečné době.Sjednocení se pro mě stalo noční můrou proto, že Východ, kdekoliv se jako takový projevuje, ve mně vyvolává nepřekonatelný hnus. Vše se proměnilo v hnus: můj soucit, moje účast, můj zájem. Považuji to za nemoc a nevím, jaký proti ní existuje lék. Tuto nemoc nazývám zónofobií.

Diktatura číšníků, klempířů a taxikářů

Poznám je okamžitě už na dálnici z Hamburku do Berlína, aniž bych musela luštit jejich poznávací značky: kdo jede bez rozpaků odhodlaně v levém jízdním pruhu, protože někde na horizontu předpokládá trabanta či náklaďák, je z Východu. Co mám, to mi nikdo nesebere, a v tomto případě je to levý jízdní pruh. Kdo při příjezdu na dálnici okamžitě horlivě a s nasazením života najíždí doleva, aniž by se…

v42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte