Bez klišé a iluzí

Dva roky sjednoceného Německa

Ohlédnutí za druhým výročím sjednoceného Německa lze začít volnou parafrází předčasného komentáře šéfredaktorky listu Neue Zeit. Monika Zimmermannová si položila otázku, proč nemohly v německém právním systému platit dočasné výjimky pro nové spolkové země. Odpověď zní jednoznačně: protože zázraky se dějí jen na divokém Západě a ne na divokém Východě. Společná síť zákonů a paragrafů zamezila, aby se v době přerodu vytvořil z bývalé NDR umělý ostrov pěstního práva jako důsledek nejednoznačného výkladu platných, dočasně platných a neplatných ustanovení při postupném docilování formálně právní jednoty.

Poranění, nikoliv pacienti

Přijetím zákona o potratech, který z hlediska spolkové, a tudíž celoněmecké legislativy liberalizuje výklad práva na umělé přerušení těhotenství, zavládla ještě před parlamentními prázdninami kýžená vnější jednota země. Stejným tempem však krachovala jednota vnitřní. Ještě letos v zimě vzpomínala při jedné veřejné diskusi braniborská ministryně práce a sociálních věcí Regine Hildebrandtová (SPD) na upřímné, leč krátkodobé okamžiky projevů náklonnosti „Ossis“ a „Wessis“. O půl roku později má i taková forma nostalgie příchuť stejně naftalínového sladkobolu, jako když se někdo v Československu rozpovídá o sametové revoluci. V tisku se namísto toho chladně vypočítává nemožnost vzájemné dohody a odkazuje se na historickou podmíněnost rozdílného chování východních a západních…

v42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte