Podzimní srbská ofenzíva

Bosna v očekávání islámské intervence

Pádem Bosanského Brodu se naplnily předpovědi, že bosenské síly přeci jen nejsou natolik silné, aby se dokázaly samy ubránit před srbskou armádou. Ta nyní dosáhla dlouho očekávaného cíle: „očistila“ území potřebné pro nerušený koridor mezi Srbskem a „Krajinami“ v Chorvatsku. Zbývají však další města: Brčko, Jajce, Gradačac… Srbské síly, dosud vázané k dobytí Bosanského Brodu, se nyní uvolní, a proto lze v krátké době očekávat oživení fronty v okolí Mostaru a Bihače. Cílem je ještě před nadcházejícími dešti dobýt co nejvýhodnější pozice, aby bylo možné hladem a zimou přinutit obklíčená města ke kapitulaci. Tato podzimní ofenzíva je srbskou odpovědí na poslední polohrozby o uzavření vzdušného prostoru nad Bosnou.Po nedávném prohlášení Colina Powella se ale asi nedalo nic jiného než zesílení srbského postupu čekat. Předseda sboru náčelníků štábů americké armády v listu The New York Times uvedl, že omezená vojenská intervence typu uzavření vzdušného prostoru nepřichází v úvahu. „Jakmile začnou mluvit o omezeném útoku, znamená to, že je jim jedno, bude-li mít naše armáda nějaký úspěch, nebo ne,“ pravil generál Powell a poukázal na jiné omezené akce. Příkladem byla americká přítomnost v Libanonu před několika lety, kde „chlapci ani nevěděli, co tam vlastně mají dělat“. Jeho logika je jasná: buďto vše, tedy intervence jako v Zálivu, anebo nic.

V Chamberlainově duchu

Protože stálí…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte