Abchazie je jen ohníček

Obtížné dilema pro Jelcina

Gruzínský ministr zahraničí Čikvaidze jednal minulý týden v Bruselu s vedením Severoatlantického paktu. Chtěl, aby NATO podpořilo úsilí současné gruzínské vlády udržet územní integritu země. Od představitelů aliance se mu dostalo jen mlhavých ujištění a odkazů na KBSE a OSN. V noci na pátek se na žádost Gruzie sešla Rada bezpečnosti, ale její závěry jsou jen obvyklým doporučením oběma bojujícím stranám v Abchazii, aby řešily konflikt mírovou cestou na podkladě již dříve uzavřených dohod.Cesta šéfa gruzínské diplomacie do Bruselu i snaha Tbilisi získat podporu mezinárodních organizací v boji proti abchazským separatistům svědčí o velmi složité situaci, do níž se dostala gruzínská vláda těsně před volbami ohlášenými na neděli. Nejenže se jí nepodařilo ovládnout po několika týdnech bojů celé území separatistické Abchazie, ale gruzínské jednotky byly poraženy u Gagry a poté u ruských hranic a jejich rozprášené zbytky musely ustoupit do hor. Na válečné neúspěchy reagovala gruzínská vláda dekretem, který „znárodňoval“ zbraně ruských jednotek umístěných v Gruzii.

Rébus pro Jelcina

Dekret dosáhl jediného. Už tak křehká neutralita ruských jednotek se velmi rychle změnila ve více či méně otevřenou podporu abchazských ozbrojenců a prudce se zhoršily vztahy s dosud přátelsky nakloněným ruským vedením. Ševardnadze se pak už jen marně snažil hasit požár, který jako už několikrát předtím založili jeho…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte