Synonymum politického úspěchu

Václav Klaus očima zahraničního korespondenta

Víra v sebe sama Václavu Klausovi nikdy nescházela, přinejmenším to nikdy nedal najevo. Již před červnovými volbami kolem sebe šířil důvěru jistého vítěze. Kdo se rád ukazuje před fanfárami mezinárodního tisku, musí být přesvědčen o sobě i o své věci. Vůči této sebeinscenaci tehdy mnozí protahovali obličej. O Klausových dovednostech a schopnostech však přesto nelze pochybovat: po pádu komunismu se stalo jeho jméno zcela hladce synonymem politického úspěchu.

Politik západního střihu

Pověst cílevědomého „machra“ si Klaus získal nejprve jako ekonom. Na ministerstvu financí se stal z hospodářského teoretika nekompromisní politik, kterému se nabízela šance proměnit vlastní představy ve skutečné reformy. Jako by sám navrhl základní rysy úplné transformace vyčerpaného komunistického plánovaného hospodářství a také ji rozhýbal. Nešlo to a nejde to bez obětí, ale vcelku zatím probíhá tento ohromný experiment dobře. S podivuhodně stabilní měnou, sotva zvýšeným zahraničním dluhem a stále ještě překvapivě nízkou nezaměstnaností na tom není rozpadající se Československo ve srovnání s ostatními postkomunistickými reformními zeměmi špatně. V hospodářské politice se Klaus drží konzervativní devizy - nelze rozdělovat to, co ještě nebylo vytvořeno. Finanční organizace jako Mezinárodní měnový fond, jinak značně skrblící chválou, se vyslovují k prosazování této nepopulární politiky…

v38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte