Vracím se do Bratislavy

Rozhovor s bývalým ministrem vnitra Jánem Langošem

Dva roky jste byl federálním ministrem vnitra. Vaše strana prohrála volby a vy jste se ze dne na den stal soukromou osobou. S jakými pocity jste tu změnu přijal?Momentálně převládá pocit osvobození. Nemusím ráno vstávat a jít do práce, mám konečně čas na věci, kterým se chci věnovat. To je ale jen první a značně povrchní reakce, která nemůže dlouho vydržet. Samozřejmě cítím i zklamání, protože změny na ministerstvu vnitra mě stály mnoho energie, která rozdělením státu přijde nazmar. Jsem také zklamaný z rozpadu státu, protože jsem přesvědčen, že každé dělení lidského společenství má negativní charakter.To, že Občanská demokratická unie (ODÚ) prohrála volby, mě ovšem až tak nepřekvapilo - už dlouho jsem tušil, že k tomu dojde. K politice ODÚ jsem ostatně měl a mám výhrady a její porážku proto neberu jako osobní tragédii.

Proč jste tedy za Občanskou demokratickou unii kandidoval?Politicky pro mne bylo členství v ODÚ jediná možnost, svoji roli hrál i sentiment a osobní vztahy k řadě přátel. Neztotožňoval jsem se ovšem plně s politikou ani VPN, ani ODÚ.

Iluze politických novotvarů

Jaké jsou to výhrady?Pravicové strany - Občanská demokratická unie i Demokratická strana - nebyly schopny zformulovat pro voliče srozumitelný a přitažlivý koncept pravicové politiky. ODÚ příliš lehkovážně hospodařila s politickou mocí a důvěrou občanů a lídři obou stran dlouho…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte