Na očích veřejnosti

V Británii odložen zákon na ochranu soukromí politiků

Měli by mít politici a veřejně činné osoby zákonem zaručené právo na soukromí a ochranu před dotěrnými médii? O této otázce teď vášnivě debatují politici a novináři v Británii. Důvodem je odhalení sexuálních hrátek kabinetního ministra Davida Mellora (ženatého a otce dvou dětí) s herečkou Antonií de Sanchez. Mellorův případ je však prvním v dějinách britské politiky, kdy kabinetní ministr nemusel po odhalení sexuální aféry odstoupit. Zastal se ho totiž sám předseda vlády Major: prohlásil, že mimomanželský vztah nikterak nenarušil Mellorovu schopnost spolehlivě vykonávat ministerské povinnosti. Přitom tisk měl k dispozici záznam telefonátu, v němž po návratu ze sedmihodinového setkání David Mellor své milence sděluje, že je tak zmožený, že není schopen napsat svůj ministerský projev.

Britští politici se bránit nemohou

Francouzi a Italové vždy kroutili hlavou nad popleteným pohlavním životem Anglosasů. Pokud si vládní ministr vydržuje milenku, je to přece spíš důkaz jeho schopností než důvod k pochybnostem. Proto taky už dávno rozhodli, že veřejnosti do sexuálních záležitostí politiků nic není, a zavedli si zákon na ochranu soukromí veřejných činitelů. Díky tomu se veřejnost o jejich soukromém životě skutečně nic nedozví, což má však zase nevýhodu, že se u politiků mnohem obtížněji daří odhalovat vážnější případy korupce a podvodů, jimiž se francouzská a italská…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte