Moskva není Norimberk

Komunistická strana před ruským ústavním soudem

Ruský ústavní soud od května studuje de facto dva okruhy problémů - vedle stížnosti komunistů na nezákonnost pozastavení KSSS také otázku neústavnosti KSSS jako organizace. Od samého počátku se soud nalézá ve značně složité situaci. Nejde jen o to, že proti sobě stojí dvě zcela protichůdné „žaloby“. Jak přesně vystihl právní zástupce antikomunistických poslanců Andrej Makarov, ústavní soud není trestní senát a nemá odhalovat zločince, ale pouze zjišťovat, zda je nějaká činnost v souladu s ústavou Ruské federace.

Stále vlivná nomenklatura

Volání po procesu nad KSSS jako zločineckou organizací se zprvu objevovalo v nepočetných výzvách radikálních příslušníků sovětského disentu a v době Gorbačovovy vlády vyznívalo stejně „zločinně“ jako útoky na Vladimíra Iljiče Lenina. Gorbačov, dítě i přední prominent systému, podnikal od samého počátku vše pro zachování socialismu a dlužno říci, že tato skutečnost nikterak nebránila divoké erupci gorbymánie na Západě.Situaci výrazně změnil až loňský srpnový puč - podíl KSSS i „odštěpných“ organizací jako KS Ruska na puči byl natolik zřejmý a prokazatelný, že Boris Jelcin mohl po zralé úvaze postavit KSSS ne-li mimo zákon, tedy alespoň mimo oficiální politickou scénu. (Tím spíše, že sám Gorbačov se navzdory zdravému rozumu po svém „osvobození“ z moci pučistů od strany nedistancoval.) Strana se totiž v rámci dobře známého modelu…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte