Čachry s veřejným míněním

Nepodložené spekulace IVVM

Ve čtvrtek 23.července zveřejnil Institut pro výzkum veřejného mínění (IVVM) zatím poslední průzkum politických nálad československých občanů. Vyplývá z něj, že Češi a Slováci stále trvají na zachování společného státu. Podíváme-li se ovšem blíž na způsob, jakým IVVM došel k těmto výsledkům, zjistíme, že jeho na první pohled prokazatelné tvrzení v sobě skrývá několik otazníků.

Překvapivá data

Výzkum, v němž odpovídalo 1.165 respondentů, došel k těmto číslům: 62% občanů v České republice a 38% občanů ve Slovenské republice si přeje federaci, 8% a 35% konfederaci a zhruba pětina obyvatel obou republik je pro rozdělení ČSFR na dva samostatné státy. Za nejméně vhodné řešení považuje 29% Čechů a 6% Slováků konfederaci, 13% a 38% federaci a 46% a 47% rozdělení státu. V případě nutnosti by se polovina občanů v obou republikách smířila s konfederací, zhruba necelá čtvrtina se dvěma samostatnými státy a zbylých 16% v ČR i SR by akceptovalo federaci.Pro vypsání referenda se podle IVVM vyslovilo přes osmdesát procent obyvatel v obou republikách a zhruba stejný počet lidí by se také lidového hlasování zúčastnil. Pro vystoupení „své“ republiky z federace by hlasovalo 24% lidí v ČR a 32% v SR.IVVM ze získaných dat učinil závěr, že "veřejné mínění v obou republikách není v otázce státoprávního uspořádání tak vyhraněné jako politické reprezentace - většina občanů si rozdělení ČSFR nepřeje a v referendu…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte