Němci a Češi - konfliktní sousedství

Bilance, výhledy a rizika vzájemných vztahů

Čím častěji a otevřeněji se mluví o samostatné České republice, tím naléhavěji vyvstává otázka česko-německých vztahů, hovoří se zejména o budoucnosti právě ratifikované smlouvy „o dobrém sousedství a přátelské spolupráci“. Ať už bude naše státoprávní uspořádání jakékoliv, jisté je, že Německo vůči nám posílí svou pozici. Tuto skutečnost nezavinil nekompromisní postup ODS při koaličních rozhovorech, jak se snaží podsouvat levice, ale prostý fakt, že českoslovenští občané se ve volbách zcela demokraticky rozhodli pro dvě zcela protichůdné cesty.Oslabení, respektive vymizení společného zájmu ČSFR pochopitelně zaregistrovali i v Německu a bavorská vláda před týdnem ukázala, že je připravena ho využívat. Sudetoněmecká reprezentace bude tedy nadále ovlivňovat bavorskou a jejím prostřednictvím i spolkovou vládu. Nezbývá než se s tím smířit jako s nevyhnutelným rizikem a jako s takovým se s ním naučit vycházet. Prvním předpokladem je znát stanoviska partnera, vědět, v čem jsou sudetští Němci zajedno a v čem se jejich názory liší. Proto uveřejňujeme stať Rudolfa Hilfa, s vědomím, že například jeho hodnocení úlohy CSU či Franze Neubauera není v souladu s tím, co jsme publikovali v uplynulých měsících. (redakce)

Všichni víme, jak je německo-český vztah zatížen. Osmisetletá symbióza dvoujazyčného „národa českých zemí“ (böhmische Nation), v její polovině ztráta české…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte