Promluva k nočním můrám

Na obou stranách sporu o Sudety jako by stáli němí

Neexistuje dialog - jen víra ve vlastní pravdu

Jak jinak bych měl začít než putováním, které jsem měl právě za sebou! V nohou šest hodin chůze od Třístoličníku lesními houštinami a kapradím ke ztracené nádrži - sotva ji lze vytušit pod nízkými smrky a vysokou trávou; je to začátek Schwarzenberského plavebního kanálu. Šel jsem kolem památníku, který je věnován „duchaplnému tvůrci, inženýru a plavebnímu řediteli“ Josefu ROSENAUEROVI a dál až k hornímu portálu tunelu, k počátku dlouhé černé roury, v jejíž temnotě se mi podařilo objevit záblesk světla české historie … Co vše se v uplynulém půl druha roce přihodilo, ke kolika promluvám a rozhovorům v této zemi došlo! Ale skutečný dialog se dosud neuskutečnil. Lidé na této i na oné straně se do té míry odnaučili mluvit, že i z Čechů se stali Němci - tedy lidé němí - a uplynou léta, než toto umění znovu nabudou. Nevěříte?

Rozpaky toho druhého

Byla tu k mání kupříkladu jedna zkušenost, natolik základní, že ji lze označit za českou: že se těžko hledá člověk, jenž by dokázal opravdu naslouchat a číst. Většina, aniž by to vůbec vnímala, se pustí rovnou do interpretace. Pracuje v nich mechanismus, který vše uvádí do pořádku: zacloní to, co přesahuje jejich schopnost chápání, a připustí jen to, v čem naleznou své potvrzení. Jako by za každým výrokem číhal drak s roztaženými křídly. Domýšlejí se, co vězí v dračím peří,…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte