Výnosná práce otroků

A.S.PRECIOSA

V Respektu č.8 - 92 jsme uveřejnili článek „Černé rodinné stříbro“, který se zabýval privatizačním projektem firmy na výrobu bižutérie a.s.Preciosa. Článek přinesl otřesná svědectví některých politických vězňů o poměrech, které vládly v 80.letech v jednom ze základních závodů Preciosy - v dílnách minkovické věznice.

Padali přímo u stroje

„Dělalo se ve vražedném tempu šest dní v týdnu po celý rok. Práce byla fyzicky velmi náročná, za neplnění normy se trestalo samovazbou a sníženými příděly jídla, kterého bylo už tak strašně málo. Živili nás jenom tak, abychom nepadli. U lidí tam byly docela běžné váhové úbytky o patnáct, dvacet, ale i čtyřicet kilo. Zažil jsem řadu případů, kdy vězňové omdleli přímo u stroje, protože už nemohli dál. Mistr je vždycky nechal odtáhnout ke stěně, museli jsme je polít studenou vodou, a když se dali dohromady, šli zase dělat.“ Tak popisuje své nedobrovolné zaměstnání v Preciose ing.Petr Hauptmann, dnes rehabilitovaný „špión“, který zde v 80.letech strávil šest a půl roku.„Vězeň na sestavě vyrobil zhruba 5.600 ověsů denně,“ říká další politický vězeň z Minkovic, Miroslav Švehla. "Při ceně šest dolarů za stovku to dělalo dohromady 336 USD. Měsíčně tedy podnik z jednoho mukla vymačkal něco přes 8.000 dolarů - čtvrt miliónu korun. Za to mu dal zhruba 1.800 Kčs jako plat a dalších 210 korun ho stál měsíční příděl jídla na jednu osobu."Vykořisťování vězňů neslo samozřejmě ovoce:…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte