Správně rozhodnout

18.května začíná první kolo kupónové privatizace

Zatímco standardní metody privatizace byly určeny pro ty mimořádně až všeho schopné, kupónová metoda dává prostor lidem jiného ražení. Vedle těch, kteří mají vlohy zcela neobyčejné nebo se opírají o strukturu bank či státu, získal příležitost i obyčejný občan. Otázkou je, nakolik může svoji šanci využít. Ani na dostizích nemůžete vzít jed, že vyhraje nejlépe připravený kůň. Jediné, co se dá říci s určitostí, je to, že se vyplatí rozložit své kupóny mezi více akciových společností.

Jak najít perspektivní podnik

Jestliže první pravidlo kupónové privatizace znělo: zúčastnit se jí, to druhé je: nalézt perspektivní podnik. Podle čeho? Určitým vodítkem mohou být seznamy podniků určených do první vlny, které v těchto dnech otiskuje většina deníků. Drobný investor je ale použije spíše jako doplněk své osobní zkušenosti. Spoléhat musí každý především na to, že chodí po světě s otevřenýma očima.Měřítka, podle kterých může každý poznat perspektivy podniku, jsou jednoduchá. Za prvé: dobří šéfové, ale už ne podle „socialistických“ kritérií. Za druhé: dobrý výrobní program. Rovněž není špatné, leští-li kliku ředitelny návštěvy pánů vozících se v limuzínách. Východiskem mohou být i secesní budovy výrobních hal, byť oprýskané a plné strojů zralých na sešrotování. Opakuji: secesní budovy. Nebo jiná modifikace Klausovy paušální rady o golfovém hřišti, které lze zbudovat na troskách staré…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte