Rozhodnutí plzeňské Škodovky vstoupit do partnerského vztahu s německým Siemensem vyvolalo pozornost sdělovacích prostředků i obavy z růstu vlivu německého kapitálu, který po mladoboleslavské a bratislavské automobilce získává značný vliv i v mnohem větším podniku a.s.ŠKODA KONCERN PLZEŇ.Ten v těchto dnech prožívá v boji o přežití svoji třetí konverzi, typickou i poučnou pro mnoho jiných našich podniků.

Konverze s francouzskou injekcí

Plzeňskou strojírnu založil inženýr Emil Škoda (který byl pak za zásluhy jmenován rytířem) před 123 lety. Do konce minulého století se stala největší rakousko-uherskou zbrojovkou. Její akcie byly uloženy převážně ve vídeňských bankách; období válečné konjunktury zakončila s 30.000 zaměstnanci a s výrobou zaměřenou výhradně na zbraně a střelivo.

V roce 1918 žádný „federál“, který by věnoval peníze na konverzi, neexistoval a mladý stát potřeboval prostředky jinde. Nezbylo než se spolehnout na vlastní síly. Vymyslet a vyrobit nové výrobky a hlavně: dokázat je ve válkou rozvrácené Evropě prodat. Už rok po válce se místo kanonů vyráběly odstředivky na mléko pro sedláky i velké mlékárny, tabákové stroje a balicí automaty vlastní konstrukce. V roce 1920 vyjela ze Škodovky první parní lokomotiva - výrobek, který se zde nikdy nevyráběl. Rychle následují elektrické lokomotivy, nákladní auta a v té době populární sentinely. V r.1925 kupuje Škodovka mladoboleslavskou firmu Laurin a Klement.

v02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte