Příběh, který vypráví Jiřina U., dal kdysi svým hrdinům pořádně zabrat. Některé z nich poznamenal nadosmrti. Dnes po něm zůstalo jenom pár fotek, tři čtyři dopisy a hromádka úředních listin. Všechno se to bez potíží vejde do jedné krabice od bot.

„Můj život, to byl rozjetý rychlík. A někdy taky skluzavka, když jsem jela dolů po zadku. Ale muselo se to překonat, muselo se to přežít, protože… jinak to nešlo.“

Bez jména a bez balíčků

Dědeček paní U., dvorní kapelník Gustav Grégr, se zastřelil v roce 1916 v Praze. Patřil k domácím spolupracovníkům Masaryka, byl kvůli tomu vyšetřován, hrozilo mu zatčení a soud pro velezradu.

O čtvrt století později přišli na řadu rodiče - v jiném odboji a v jiné válce. Začátkem roku 1943 je oba zatklo gestapo. Otce popravili v únoru 45 ve Flossenburgu, matka prošla Osvětimí, Birkenau, Ravensbrückem a Neustadt-Gleve, kde ji osvobodila Rudá armáda.

Když rodiče zmizeli, měla Jiřina čtyři roky. Z té doby si nepamatuje nic. V hlavě jí uvízl pouze mlhavý obrázek muže, který stojí u špinavých schodů v chodbě nějakého domu a kope do bezvládného, ležícího těla. Paní U. si ale nedokáže vybavit, o co tehdy šlo.

Kromě Jiřiny měli manželé Saibertovi ještě o tři roky staršího syna Alexandra. Obě děti se po zatčení rodičů dostaly do státní péče. Prošly celou řadu sirotčinců, včetně ústavu pro hluchoněmé v Holečkově ulici na Smíchově.

"Moje poslední štace…

v02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivan Lamper

editor

Ivan Lamper
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2130

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte