Ve znamení „sobornosti“

Ruská demokracie potřebuje kvalitní opozici

Jednadvacátého dubna uveřejnila znovu vycházející Pravda vybrané pasáže z interview historika Jurije Afanasjeva pro mnichovskou rozhlasovou stanici Svoboda. Citáty byly uvedeny bez komentáře. O dva dny později se text rozhovoru objevil - tentokrát s redakčním komentářem - i v populárním týdeníku Moskovskije novosti. Pro oba listy byla klíčová tato Afanasjevova věta: „Moc, která se nyní v Rusku upevnila, dokázala zatvrdnout, ztučněla, je to však táž moc, která existovala již před rokem 1985… Je to moc, která vytváří monopol, o němž se nezdálo ani komunistickému režimu…"Před několika dny se hlas Jurije Afanasjeva ozval na vlně rádia Svoboda znovu. Tentokrát pokládal za nutné upřesnit své pojetí pojmu opozice. Podle něj existovala silná opozice proti Michailu Gorbačovovi, existuje i nyní proti Borisi Jelcinovi, což může v budoucnu ruskému prezidentovi zkomplikovat život. Přitom opozice, zejména její svobodná existence, je podmínkou demokracie (nikoli již mytické "demokratizace“, o níž se hovořilo u nás v 60.letech či v bývalém SSSR po roce 1985). Podle Afanasjeva tento zcela přirozený stav mnozí v Rusku dosud nechápou a v neposlední řadě se proti rozumnému a skutečně civilizovanému chápání demokracie staví dokonce tisk.

Cejch „nepřítele demokracie“

V jistém smyslu jde o pouhou změnu znamének. Ti, kteří donedávna chválili výdobytky socialismu Brežněvova typu, se nyní se…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte