Hrozí mezinárodní konflikt

Černobílý spor o Gabčíkovo

Maďarský parlament na březnovém plénu rozhodl: jestliže Československo do konce dubna nezastaví práce, které nejsou součástí mezistátní smlouvy z r.1977 o výstavbě vodních děl Gabčíkovo-Nagymaros, je vláda Józsefa Antalla zplnomocněna smlouvu vypovědět. Podnětem k tomuto rozhodnutí bylo, že loni na podzim začaly práce na gabčíkovské variantě C, jež počítá s odvedením toku Dunaje do náhradního koryta. (Mimochodem - peníze jdou od letošního roku výhradně ze slovenského rozpočtu.)

Odborná vyjádření

Slovenský premiér Ján Čarnogurský na maďarské ultimátum zareagoval vzápětí: žádný důvod pro zastavení prací nevidí, maďarská strana dosud nepředložila materiály, které by dokázaly, že stavba poškodí životní prostředí. Maďaři tvrdí pravý opak - za dobu jednání odevzdali čs. delegaci několik komplexních studií. Slovenští odborníci, ale i premiér Čalfa, však materiály pokládají spíše za populárně vědecké. Tento názor má zřejmý podtext: kdo je proti Gabčíkovu, nemůže být odborníkem.Federální vláda, která v této věci zatím slovenské návrhy vždy bez větších námitek přijala, se prostřednictvím ministra J.Vavrouška snažila hájit stanovisko Bratislavy i tentokrát.Minulý týden v rozhovoru pro Český deník řekl J.Vavroušek, že československá strana předložila přibližně sedm alternativ řešení, maďarská strana žádnou. Maďaři však už několik měsíců opakují, že Československo (krom návrhu varianty D) odevzdalo…

v14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte