Regulace na obzoru

K návrhu zákona o fondech

Od začátku ledna, kdy všechny překvapil razantní nástup IPF, se stále více diskutuje o potřebách jejich právní regulace. Návrh zákona o investičních společnostech a fondech je nyní konečně na světě. Schválila ho federální vláda, prošel připomínkovým řízením u republikových vlád a v této chvíli je již v parlamentu. Otázkou ovšem je, zda ho FS do voleb schválí. Ti, kteří se domnívali, že zákon vnese okamžitě pořádek do právního vakua v oblasti IPF a zavede jejich přísnou regulaci, budou zcela jistě zklamáni. Zklamáni budou i ti, kteří předpokládali, že zákon fondům půjde po krku. Bude-li schválen, dává jim totiž dost dlouhý čas k tomu, aby mu své obchodní počínání přizpůsobili. Jaký bude mít tedy návrh zákona dopad na to, co je v současné době nejžhavější: na průběh kupónové privatizace a chování IPF?

Podílové a investiční fondy

Návrh vychází z právních norem Evropského společenství, především pak ze zákonných norem německých. Stanovuje dva typy obchodních společností, které „shromažďují peněžní prostředky právnických osob určených ke kolektivnímu investování“. Jsou to investiční společnosti a investiční fondy. Ty se mají řídit ustanoveními obchodního zákoníku a nový návrh zákona pouze specifikuje odchylky, které pro tento typ společností platí. O IPF návrh nehovoří: předpokládá, že v době, kdy zákon vejde v platnost, budou již dávno jedním nebo druhým typem těchto regulérních společností.Občany,…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte