Ázerbájdžánská ofenzíva

Vojenská a diplomatická aktivita v Zakavkazsku

Zasedání Severoatlantické rady pro spolupráci muselo hned po přijetí nových členů ze SNS řešit jejich problémy. Dalšími členy tohoto prozatím především debatního orgánu se totiž staly i Arménie a Ázerbájdžán. Řešení bylo přesně takové, jak se na nefunkční zárodek sluší: československý ministr zahraničí dostal plnou důvěru, aby se jako současný šéf KBSE jménem této organizace do věci plně vložil, přičemž Severoatlantická rada ho prý bude v jeho úsilí podporovat. Jak vzdálené jsou představy od skutečnosti, potvrdil krátce nato výrok Jiřího Dienstbiera v tom smyslu, že se pokusí co nejdříve navštívit oblast konfliktu. Ministr vyzval i k vytvoření týmu pozorovatelů KBSE, kteří by byli nasazeni přímo v Náhorním Karabachu, a samotná KBSE uspořádala „výjezdní zasedání“ vysokých zmocněnců v Helsinkách. Zapomíná se však na jednu velmi důležitou věc, která od počátku provází helsinský proces: na nedostatečné nástroje k prosazování rozhodnutí, podaří-li se vůbec nějaká přijmout.

Podle tbiliského scénáře

Boje v samotném Náhorním Karabachu se minulý týden podle předpokladů vyhrotily a po svržení prezidenta Mutalibova začala ázerbájdžánská ofenzíva. Stojí za povšimnutí, že převrat v Baku proběhl podle tbiliského scénáře: Mutalibovovi, stejně jako v Gruzii Gamsachurdiovi, pohrozila opozice vojenskou akcí, když neodstoupí, a ve vhodnou chvíli se na stranu vzbouřenců přidal předseda…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte