5.ledna skončila ve Špálově galerii výstava malířky Evy Švankmajerové Císařský řez. Brutální autorská keramika, obrazy plné erotických představ, kreslené a psané záznamy snů, pětadvacet let stará plátna i čerstvá díla z letošního roku. Malířka sama vytapetovala stěny, zaplnila výstavní prostor od sklepa po půdu.

Marnost slov

Narodila jste se v Kostelci nad Černými lesy.

To město jsem milovala a ono mne týralo. Nikdy jsem moc nekomunikovala s lidmi, ale s lesy, s architekturou. Potřebuji architekturu a mám ctižádost ji dávat do obrazů.

V malbách z minulého roku - Tady jsem byl, Kam jsi šel? - se stavby proměňují v lidskou figuru, člověk a architektura splývají v jeden celek.

Děda byl klempíř a dělal báně na Svatém Vítu; vidím je z okna ateliéru. Klempíři do nich dávají vlastní fotografii… vždycky jsem si představovala, že dědova fotka je obrácena tváří ke mně. Dědův pravnuk, můj syn Václav, měl tu stavbu rád už jako dítě - denně jsme kolem chodili do školky. To je obraz Tady jsem byl. Všechno, co maluji, jsou takové události, tělesné nebo obrazové zážitky; jde mi o výpověď.

Celé naše dětství se odehrávalo v nejsprostším kýči. To inspirovalo obrazy z šedesátých let - Obrosterajchiše cyklus, Skrývačky, Příběhy, Emancipační cyklus, Rebusy.

Rebusy jsou obrazovým výkladem výroku, jsou tvořeny zvláštním spojením písmen, postav, krajiny, symbolů i konkrétních předmětů, podobají se snům. Nechtěla…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte