Občanské fórum se štěpí. Výsluní politiky obnažuje hříchy a směšné stránky vůdčích osobností. Lustrace komplikují česko-slovenské vyjednávání. První rozhodná ekonomická opatření narážejí na paradox „slepice a vejce“: bankroty, privatizace, liberalizace cen, volná směnitelnost měny a demonopolizace dávají smysl, jen fungují-li najednou. Ze všech stran, od zahraničních dopisovatelů-emigrantů, domácích novinářů, politiků i odborníků se ozývají zdrcující kritiky domnělých i skutečných společenských nešvarů. Proti této záplavě informací svědčících o naší vlastní i cizí pošetilosti je jediný lék: člověk se jim musí postavit. Nesmí se nechat zblbnout.

Prožíváme kolektivně „přechodovou anomii“, která provází každý přerod, zvrat a zásadní proměnu v lidském i společenském životě. Staré už je věcí minulosti, nové patří budoucnosti a na přítomnost zbývá chaos. Víc než kritiku potřebujeme zjevně oporu. Bez obav, že přijdeme o svobodu, se však můžeme opírat jenom sami o sebe. Dobře míněná kritika i přílišný soucit mohou být v této situaci stejně nesnesitelné jako zrádné. Shodně podkopávají naši sebedůvěru a iniciativu. Při našem občanském dospívání jsme si sobě navzájem vydatným pramenem rozčarování a oprávněných výtek. Jde o to, abychom si byli i třikrát mohutnějším zdrojem laskavého zrcadlení a povzbuzení. Pravdivé zrcadlo ukazuje vedle záporů i klady, kterých je vždy - na to nezapomeňte - aspoň třikrát víc.

Bože, dej nám sílu, abychom mohli změnit to, co…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte