Již dva měsíce je zcela jasné, že Československo stojí jednoznačně na straně protisaddámovské koalice. Vysláním naší protichemické jednotky do Saúdské Arábie jsme se zapojili do společenství, kterému jde nejenom o obnovení předválečného stavu, ale především o vytvoření účinného systému globálních záruk. Svou účastí jsme na sebe vzali i určitá rizika, ale pro československé kompetentní orgány by mělo být povinností i prostou potřebou sebezáchovy tato rizika minimalizovat. Za rizikové lze logicky považovat i vztahy ke státům a silám, které se deklarovaly jako proirácké. Již od loňského srpna k nim patří i Organizace pro osvobození Palestiny, jejíž jednotlivé složky se ve svém postoji vůči Bagdádu vzácně shodují.

Věrohodnost veškerých uklidňujících prohlášení OOP však zpochybňuje jejich nejednoznačný tón i to, že není jasné, kdo za koho mluví. Palestinský velvyslanec v ČSFR, Samih Abdul Fattah, prohlásil 1.února na tiskové konferenci v Bratislavě, že terorismus existuje, ale je otázkou, kdo je terorista a kdo oběť. Při středečním přijetí na ministerstvu zahraničních věcí se ovšem od terorismu distancoval. Méně diplomatický byl v rozhovoru pro italskou agenturu ANSA (22.ledna) vůdce Lidové fronty pro osvobození Palestiny (součást OOP) Habbáš: Postoje OOP jsou jasné - proti Židům a imperialistům a plná podpora Iráku. Užívají se různá slova, ale pozice je jasná a jsme jednotně proti USA. V synchronizaci palestinské propagandy to zkrátka skřípe.

OOP nelze označit za…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte