Je-li nemocná společnost, proč by mělo být zdravé právě zdravotnictví? Strádá-li společnost v oblasti morální, jsou- li narušeny mezilidské vztahy, chybí-li občanská statečnost a lidská poctivost, jak by zdravotnictví - průsečík těchto oblastí - mohlo zůstat imunní? Automaticky se počítá s tím, že se lékaři přísahou nebo sestřičky získáním odznaku rázem stanou lepšími lidmi. Nejsem relativista, ale také nejsem idealista. V sekularizované, silně materialistické zemi, která je zanesená čtyřicetiletými zmatky, by to bylo přinejmenším směšné.

Jaké byly podle vašeho názoru největší chyby řízení zdravotnictví za tzv.socialismu?

Všechno, co se vytvářelo po roce 1948, bylo naplňováním myšlenky budování sjednoceného systému zdravotnictví. Zobecnil se ruský model a došlo se k tomu, že i pro zemi, která byla civilizovaná, nezplundrovaná válkou a jež měla velice diverzifikovaný, liberální systém zdravotnictví, je jedinou možností vertikálně organizovaný, přísně hierarchický systém centralistického typu. Zprvu to vypadalo lákavě a v prvních letech to nepochybně i fungovalo. Na počátku 60.let však tento systém začal působit retardačně. Potlačená autonomie jednotlivých zařízení se projevila nejen v rovině řídící, ale i hospodářské. Především se však zobrazila v rovině individuální - došlo k naprostému narušení vztahu mezi tím, kdo uzdravuje, a tím, kdo má být uzdraven.

Během posledních desetiletí prvotní řád začal mít podobu těžkého neřádu. A za ten…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte