Na základě výzvy k podpoře studentů a dělníků, stávkujících v rumunské Timisoaře za změnu politického a hospodářského vedení země (Respekt 1,2/91), vypravilo Koordinační centrum Občanského fóra do Timisoary dvě dodávková auta s trvanlivými potravinami a vitamíny, zakoupenými z loňských sbírek na pomoc Rumunsku. To, aby se dovezené věci dostaly skutečně rodinám dělníků postižených stávkou a ne do rukou mafiánů a překupníků, zaručuje stávkový výbor studentů timisoarské univerzity. Taková byla předem získaná informace a stejná byla naštěstí i zkušenost na místě.

„Jiné formy protestu“

Vyhlášení, že stávkující svoji akci k 16.lednu „pozastavují“ a přecházejí na „jiné formy protestu“, vypadalo na kulantní kapitulaci. Skutečnost na místě ale přece jen není tak jednoznačná. Studenti říkají: Naše požadavky, stávkový výbor a všechno ostatní zůstává, mění se jen formy protestu na takové, které nejde tak snadno propagandisticky zneužít. Vedení nám hrozilo neuznáním celého studijního roku, čímž by se prakticky zablokovala všechny místa pro přijetí nových uchazečů. Při zoufalém nedostatku studijních míst by to byla voda na mlýn našich odpůrců. Místo stávky pořádají teď studenti pravidelné protestní pochody, tiché „stráže“ před katedrálou a podobné akce. A organizují pomoc pro rodiny dělníků, v jejichž už tak špatné ekonomické situaci citelně chybí…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte