Letíte-li přes Československo, máte při dobrém počasí možnost sledovat dlouhou bílou stuhu, která se vine od komínů západočeských elektráren až daleko za západní obzor. Z výšky to vypadá malebně, pokud ovšem nevíte, jak vypadají lesy v tomto směru. Přijíždíte-li od západu autem, nemíjíte už drátěné zátarasy, ale přesto jste v prvním městečku šokováni: starým náměstím prochází dálková doprava, barokní kostel sousedí s obludným panelákem a nemotornou samoobsluhou. Procházíte-li se pěšky po větších českých městech, narazíte na téměř romantické ruiny objektů a domů, které by člověk na této zeměpisné délce nečekal. Mnozí cizinci sem jezdí už jen kvůli neopakovatelnému pocitu minulosti.

Ti, kdo zde žijí, to léta radši nevnímali. Zničené prostředí je hmatatelný projev kultury lhostejnosti.

Ekonomie - životní prostředí - územní plánování. Ať začnete, kde chcete, odpovědi musíte hledat na opačné straně. Setkávají se s tím všichni, kdo v posledních volbách převzali odpovědnost ve městech a vesnicích. Územní plány nejsou nebo jsou zastaralé, takže je třeba rozhodnout bez plánu. Právní předpisy jsou šity na starý systém a nové zatím chybějí. Důsledky je těžké spočítat předem; základní ekonomické a daňové údaje ještě neexistují. Se zdravým selským rozumem a trochou furiantství se rozbíhá další vlna zásahů do životního prostředí ve velkém i malém. Lze vůbec za tohoto stavu přijít s nějakou kritikou?

Kde přesně tlačí bota

Územní plánování, finančně…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte