Zlatá horečka

Tři sta padesát miliónů dolarů v Kašperských Horách

Zlato má jednu neocenitelnou vlastnost: nekazí se a přežije všechny změny politických režimů. U nás se těžilo naposledy na konci šedesátých let v Kremnici a v Jílovém u Prahy. V sedmdesátém roce však stát doly pro nerentabilnost uzavřel. Roku 1975 se začalo s novým geologickým průzkumem. Po osmi letech bylo objeveno zlaté ložisko v Mokrsku (v centrálním Povltaví) a v Kašperských Horách.

Třicet tun zlata = 350 miliónů dolarů

V Mokrsku je zlata podle odhadů téměř sto tun, těžit je však lze jen pomocí kyanidu, a to naráží na ekologické problémy. Se zlatem v Kašperských Horách je to jednodušší. Podle výsledků průzkumných prací jde zhruba o třicet tun v ceně asi 350 miliónů dolarů. Zlato je dostupné klasickým těžebním postupem - ovšem ani na ten nemá Československo dostatek peněz a především moderní technologii.Správcem lokality Kašperské Hory je státní podnik Geoindustria, který také prováděl průzkum ložiska. Už od června 1989 jednaly tehdejší Český geologický úřad (ČGU) a Geoindustria o možné spolupráci na průzkumu kašperského ložiska s renomovanou francouzskou těžební firmou COGEMA. Dlouhá jednání letos v červenci skončila podpisem vzájemné dohody. COGEMA se zavázala uhradit zbytek průzkumných prací a po jejich dokončení založit s Geoindustrií (s mezitím zprivatizovanou) společný podnik pro vlastní těžbu.

Bohemia důlní

V květnu roku 90 se ovšem na českém…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte