Promlčení

Komunistické zločiny je možno trestat

Instituce promlčení je výrazným znakem práva civilizovaných společností a jejich právních systémů. Délka promlčecí doby je dána závažností a tzv. společenskou nebezpečností trestných činů. Trestní právo však tak nečiní beze zbytku, a jak uvedeme dále, i ono zná trestné činy, které nepromlčuje vůbec, neboť jejich závažnost a nebezpečnost staví jejich pachatele do konce jejich života pod trestní sankci zákona.

Spravedlivý požadavek

Od listopadu 89 zaznívá volání po postihu těch, kteří se za komunistického režimu a s jeho přímým krytím dopustili vůči svým spoluobčanům zločinů a trestných činů. Protože trestní právo stojí na principu individuálního postihu, není možno trestně právně postihnout hlavního nositele a příčinu těchto zločinů, Komunistickou stranu Československa. Tato organizace se právem označuje jako zločinná, tj. jako strana, jejíž mnozí členové se dopouštěli zločinů. Odsoudit celou organizaci pro podporu a schvalování těchto zločinů je možné pouze po stránce morální, etické nebo politické, nikoli však právní. To, že komunistickou stranu nejde postavit před soud, však neznamená, že není možné postavit před soud její členy, kteří se pod záštitou této strany a na základě její iniciativy dopustili mnoha zločinů. Zvlášť když jsou to zločiny nepromlčené ani z hlediska dnes platného práva.Mnoho politických a státních představitelů (především z řad OF) tvrdí, že nelze potrestat nikoho z…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte