Irská republikánská armáda (III)

Konec šedesátých let: předehra výbuchu

Počátkem 60.let objevilo hnutí Sinn Féin/IRA (SF/IRA) socialismus a začalo hlásat teorii, že sektářské rozdíly lze překlenout pomocí svazku s dělnickou třídou. Deník SF nazvaný United Irishman (nudný propagandistický plátek, který skoro nikdo nečetl) začal publikovat články nastiňující nejrůznější politicko-ideologické pozice. Většinou primitivní, a jak se později ukázalo, také irelevantní texty ovšem vnesly do intelektuální pustiny irské politiky oživení a rozruch. Náklad závratně stoupl a noviny se staly platformou útoků proti politice abstentismu. Zdálo se, že SF je na cestě stát se nacionalistickou politickou stranou mírně levicového zaměření. Tradicionalisté s vývojem situace nesouhlasili a předpovídali, že koketování s jakoukoli ideologií skončí fiaskem. Ve světle debaklu pohraniční války však nemohli nabídnout žádnou alternativu a zastávali jen postoj pasívní opozice.

Optimismus počátku dekády

Abychom mohli pochopit situaci v Irsku, zejména v „katolickém Irsku“, na počátku 60.let, je třeba se zmínit o třech významných událostech. Především se uskutečnil druhý vatikánský koncil. Tento generální církevní synod do značné míry zliberalizoval církevní učení a vzhledem k ultrakonzervativnímu charakteru vysokého kléru v Irsku to pro celou zemi znamenalo obrovskou změnu. Lidé si pomalu začali uvědomovat, že katolická víra nemusí znamenat do sebe zahleděný negativní…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte