V České republice je za rok provedeno asi 400.000 odběrů krve. O málo větší množství stačí bez velkých obtíží pokrýt potřeby 10 miliónů obyvatel v jiných zemích (500.000 odběrů v Británii, 520.000 v USA). V obou zemích je přitom podstatná část krve podávána přistěhovalcům ze Středomoří a Jihovýchodní Asie, kteří trpí vrozenými poruchami červených krvinek a jsou celý život závislí na pravidelných transfúzích. Zdá se tedy, že nedostatek krve není způsoben neochotou Čechů pomáhat svým bližním. Přesto se objevují naléhavé výzvy k darování krve, v tisku uváděné strašidelnými titulky (Rudé Právo 26.3.1991 - Katastrofální stav v zásobách krve, Lidové noviny 3.7.1991 už rovnou - Krevní katastrofa). Současně jsou předkládány dva návrhy, které by mohly vést k vážným problémům, když ne ke „katastrofě“. Prvním je snaha převést odpovědnost za transfúzní službu na nevládní organizace, druhým je tvrzení, že bychom dárcům krve měli „slušně zaplatit“.

Nad transfúzí kříž

V burcující kampani je velmi aktivní Československý červený kříž, který by chtěl hrát při získávání krve významnější úlohu. Už vloni poukazoval prezident ČSČK MUDr.RNDr.PhMr.Václav Burian, CSc., na to, že se Červený kříž účastní národních transfúzních programů v mnoha zemích. To je pravda, ale kromě Finska a Japonska je Kanada snad jedinou zemí, kde Červený kříž řídí odběr i distribuci krve. Tam je kontrolován a bohatě financován vládou, která nechce mít problémy v této politicky…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte