Okresního, krajského i generálního prokurátora schvalovala dříve do funkce KSČ. Proto v této nomenklaturní složce existovala téměř stoprocentní „organizovanost“. Ovlivňuje to nějak činnost současné prokuratury?

Já jsem se vrátil po patnácti letech a nevím, jaký kádrový pořádek existoval. Vím, že do 17.listopadu bylo 98% prokurátorů ve straně. Podobné to ale bylo i u soudů a vlastně ve všech mocensko-státních složkách.

Prokurátor, který nesouhlasí s dnešním politickým vývojem, může údajně pozdržet anebo úplně zamezit stíhání svých bývalých spolustraníků, svých přátel.

Stát se to může. Ale netroufám si odhadnout, v jaké míře. Upřímně řečeno si dnes nedovedu představit vyšetřovatele, popřípadě prokurátora, který by si dovolil nějakou trestnou činnost smést se stolu. Je tu přece kontrola veřejnosti. Kdokoli si může stěžovat a jeho stížnost musí být prošetřena. Existují také sdělovací prostředky, na které se můžete obrátit.

Takže vylučujete zaujatost dnešní justice?

Nepleťme si soud a prokuraturu. U dřívějších soudců z lidu, dnes laických soudců, se to vyloučit nedá. Pochopitelně se vyrovnáváme s určitými pozůstatky dřívějšího režimu. Jsme v určitém přechodném období a nikdo z nás není schopen říct, jak dlouho bude trvat a nakolik bude bolestné. Ideál je nám jasný, ale formy, metody a posloupnost jednotlivých kroků ne. Že by se podařilo Federálnímu shromáždění a ostatním zákonodárným orgánům…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2744

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte