Dne 24.dubna schválila Česká národní rada Zákon o působnosti orgánů české republiky ve věcech převodu majetku státu na jiné osoby a o Fondu národního majetku České republiky. Schválení zákona s tímto krkolomným názvem znamená odstartování tzv. velké privatizace. Jakou roli v ní bude hrát vaše ministerstvo?

V podstatě tutéž roli jako při malé privatizaci. Vláda musí ještě dopracovat zásady pro sestavení seznamu podniků, které do velké privatizace půjdou. K tomu by mělo dojít pravděpodobně příští týden. Do jednoho měsíce po schválení zásad budou mít zakladatelé podniků, tedy příslušná ministerstva, povinnost sestavit seznam, který bude vyčerpávající a určí, co se stane se všemi státními podniky: buď půjdou do privatizace, nebo si je stát ponechá. O tom, které podniky nebudou privatizovány, rozhodne Česká národní rada. Půjde pravděpodobně o ČSD a podobně. Zároveň budou určeny ty podniky, které spadnou do první vlny kupónové privatizace, abychom mohli připravit její harmonogram. Ten bude velice složitý.

Velkou privatizaci má většina občanů spojenu s kupónovou metodou. Ta ovšem přijde na řadu až v lednu 92. Velká privatizace začne kombinací různých jiných privatizačních metod. Mohl byste je alespoň ve stručnosti nastínit?

Důvod, proč se před rokem mluvilo především o kupónové metodě, je prostý: jde o něco nového, zvláštního a nikde ve světě nevyzkoušeného. Je to prostě světová premiéra. Vznikl tak dojem, že velká…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte