Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Nové Mlýny melou z posledního

Všechno má svůj počátek a svůj konec. Kde bude mít konec "podpálavský stavební netvor", úředně zvaný soustava novomlýnských nádrží, neví nikdo.

Všechno má svůj počátek a svůj konec. Kde bude mít konec „podpálavský stavební netvor“, úředně zvaný soustava novomlýnských nádrží, neví nikdo. Na počátku však stojí lidé, kteří stavbu prosadili a postavili, a mají proto lví podíl na vzniku katastrofy v údolní nivě řeky Dyje.Původní rozpočet na stavbu byl asi 1 miliarda korun. Stavba stála 1,6 miliardy. Vyvolanými investicemi (které pouze na závlahách zemědělských ploch dosáhly 2 miliard) se nikdo nezabýval. Rekonstrukce dosud nezkolaudované, ale už narušené střední nádrže, stála maličkost - 80 miliónů. Rybářství v dolní nádrži vynáší ovšem celé 3 milióny ročně.

Nesmyslnost celého projektu (také z ekonomického hlediska) pouze dokresluje předpoklad životnosti celé stavby, která se při nevyužití sacích bagrů (bagry skutečně nebyly pro vysoké finanční náklady nikdy použity) odhaduje na pouhých 8 až 12 let!

Jedová voda

Stavba tvrdě postihla okolní přírodu a její obyvatele. Nádrže jsou příliš mělké (průměrná hloubka kolem 2 m), voda v nich je znečištěná převážně organickými látkami. Dochází k silnému prohřívání nádrží a tím ke snížení obsahu kyslíku. Ůbytek kyslíku zpomaluje odbourávání organických látek. Obsah kyslíku se dále snižuje a nastávají ideální podmínky pro rozvoj anaerobních organismů. (Takovým organismem je i bakterie Clostridium botulinum, která produkuje nervový jed zvaný botulotoxin, prudce jedovatý i pro člověka.)

Jed se dostává do bahna a do vody, potravním řetězcem přes…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte