Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Lidská dimenze energetiky

V hospodářství založeném na myšlence, že zdrojem hodnoty je lidská práce, se cena výrobku kalkuluje ne podle poptávky, ani podle konkurence, ale podle toho, kolik se do něj vložilo námahy.

V hospodářství založeném na myšlence, že zdrojem hodnoty je lidská práce, se cena výrobku kalkuluje ne podle poptávky, ani podle konkurence, ale podle toho, kolik se do něj vložilo námahy. A to i tehdy, kdy méně náročný postup prostě výrobce neuměl nebo nechtěl umět. Tak se stalo, že naše výrobky byly ve světovém srovnání rekordně náročné na spotřebovaný materiál a energii. Méně už na vloženého ducha.

Spotřeba energie na hlavu byla hrdě přijímána jako ukazatel stupně průmyslového rozvoje, aniž se veřejně kladla otázka, s jakou účinností je tato energie vynakládána. Energie navíc se nám pak sypala na hlavu v podobě popílku. Když jsme museli uhlířskou lopatou nabírat ze stále hloubějších slojí (takže podíl energie spotřebovaný na její dobývání strmě vzrůstal), začalo se shora tlačit na úspory energie. Protože se ale socialistická posedlost růstem veřejně neodvolala, výsledkem bylo pokrytecké, vnějškové vykazování úspor, které lidé nevzali za své a jež ve svých důsledcích vedlo mnohdy právě k ještě vyšší spotřebě. Kampaně se zaměřovaly na šikanování drobných spotřebitelů. Přitom se nadále stavěly velezářiče odpadního tepla v podobě panelových sídlišť a dále se zvětšovala výměra JZD a státních statků, a tím i jejich spotřeba energie za dopravu lidí a materiálů. Šoféři však museli rok co rok vykazovat stále vyšší úspory pohonných hmot…

Blouznění popularizátorů Vědy o energii zadarmo, založené na vodíkovém hospodářství nebo supravodivosti, zatemňovalo mysl…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte