„Budeme Saddáma stíhat, dokud ho neodděláme,“ slibovali kuvajtští a saúdští vojáci v televizních záběrech z pozemní bitvy, při níž se během prvních dvanácti hodin ocitli 30 kilometrů hluboko na kuvajtském území. Vyhládlí, neholení a nemytí Iráčané se vzdávali po tisících. Objímali své dobyvatele a radostně v dlouhých frontách pochodovali na jih k saúdským hranicím. Britské, americké a francouzské jednotky najely rovnou do Iráku na bitvu s elitními iráckými republikánskými gardami a odřízly ostatním ústup. Osvobozování Kuvajtu bylo do značné míry arabskou záležitostí.

Jenže co vlastně osvobozovali? Podle zpráv vysílaných okupovanými Kuvajťany hořela snad polovina ropných polí. Iráčtí vojáci prováděli hromadné popravy kuvajtského obyvatelstva a na ulicích a u východů z mešit na potkání sbírali muže nad 13 let. Vypalovali jim oči cigaretami a těla jim provrtávali ručními vrtačkami. Rozsekávali jim hlavy sekyrami a věšeli je na ulicích. Znásilňovali ženy a uřezávali jim ňadra. Ženy a děti odváželi přes hranice do Iráku, kde z nich dělali živý štít na obranu před spojeneckými jednotkami. Od začátku okupace jich prý bylo odvlečeno na sto tisíc. Po celém Kuvajtu je rozmístěno 500 tisíc nevybuchlých min. Střed hlavního města je v troskách. Desalinační vodárny jsou zničeny, není dostatek pitné vody. Hygienická infrastruktura je narušena a nejméně čtvrtina Kuvajťanů trpí různými nemocemi včetně začínající cholery. Jaká dramatická překvapení bylo ještě možné od Saddáma…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte