Prolog - Žemaitisovo náměstí, 3.květnaKdyž jsem po sedmé hodině odcházel z Václavského náměstí, slyšel jsem hlasy. Že máme dost vlastních potíží (zřejmě tahanice o majetek KSČ nebo případ Sachergate). Že by měli „ti Litevci“ počkat. Že riskujeme Gorbačovův hněv nebo pád. Že Landsbergis nabízí kompromis a my si hrajeme na radikály. Že není čas na gesta. A mě to nenaštvalo, já jsem jenom smutně pochopil, proč Václavák nebyl plný lidí: prostě to není náš problém.

Začal Pavel Štoll z Česko-lotyšského klubu se svým historickým přehledem. Bylo to dlouhé, ale když se ukázalo, že dějiny Litvy jsou dějinami obrany proti německému, ale dříve i nyní zejména ruskému vpádu, když řečník došel ke zrůdnému paktu Stalina a Hitlera, který hodil Pobaltí definitivně Rusům do náručí, k okupaci trvající 50 let, k nárokům Moskvy na ekonomické vyrovnání se zemí, kterou zpustošila, byl stále častěji přerušován potleskem a výkřiky. Svobodu Litvě!Lidé z HOSu, ze studentského parlamentu, John Bok řekl jako jediný to, co měli všichni na jazyku. Proč není náměstí plné. Ostatní byli perplex z té tisícovky - ani tolik nebývá na „litevských“ akcích zvykem.Odešly dopisy - Václavu Havlovi, federální vládě a všem zastupitelským úřadům v Praze. „Československo má historickou šanci být jednou první, prokázat, že revoluce zvítězila, že se obrodila. Uznat Litvu,“ říká řečník. Uznat Litvu! Dopis sovětské vládě. Požaduje ukončení blokády Litvy, odchod všech sovětských vojsk a zahájení dialogu s…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte