Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

V Norimberku nesprávně?

Nedávná obhajoba morálních kvalit současných členů KSČ Vasilem Mohoritou mi vzala dech. Argumentuje totiž tím, že 70% dnešních členů vstoupilo do KSČ po roce 1970, a tudíž není zkompromitována událostmi vstupu vojsk v roce 1968, ani prověrkami v roce 1970.

Nedávná obhajoba morálních kvalit současných členů KSČ Vasilem Mohoritou mi vzala dech. Argumentuje totiž tím, že 70% dnešních členů vstoupilo do KSČ po roce 1970, a tudíž není zkompromitována událostmi vstupu vojsk v roce 1968, ani prověrkami v roce 1970. Nevím, zda je to nehoráznost, nebo zda jeden z nás nemá zdravý rozum. Posuďte sami: první poválečná vlna komunistů vstoupila do KSČ převážně z nadšení, idealismu a naivity, právě tak jako nová vlna „pražského jara“ v r.1968 (neuvědomovali si tehdy, že ani KSČ s lidskou tváří se nehodlá vzdát vedoucí úlohy). V mezidobí vstupovali do KSČ lidé z větší části z prospěchářských důvodů (i když eufemismus „z touhy po seberealizaci“ zní lépe).V každém případě však byla KSČ po roce 1970 již tak zdiskreditovaná, že až na vzácné výjimky do ní vstupovali lidé pouze z prospěchářských důvodů, a to v celé motivační škále - od těch, kterým jejich ctižádost k seberealizaci nedala jinak, až po morální invalidy, pro které je svědomí jen „ponižující chiméra“ (ve stylu Hitlerova Mein Kampfu). Většina z nich se pak se svými pohnutkami v soukromí ani netajila: „nechtěla si nechat ujet vlak“. Nebo, jak prohlásil neomaleně jeden graduovaný člen a funkcionář KSČ (nyní funkcionář Svazu měst a obcí), „chytří po r. 1968 emigrovali, zbylí chytří vstoupili do KSČ a jen ti hloupí zůstali v republice a jsou nestraníci“.

Zdá se, že pan Mohorita má měřítko hodnot dlouhodobou příslušností ke KSČ již posunuto, neboť nejméně přijatelná kategorie…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte