Čtyři měsíce přitahuje Perský záliv pozornost celého světa. Jak se vojenská situace postupně vyhrocuje, do pozadí ustoupila původní příčina konfliktu, tedy irácká okupace Kuvajtu.

Prakticky všechny kroky, které světové společenství podnikalo proti Bagdádu, byly posuzovány z hlediska několika tisíc rukojmí. Nedávné rozhodnutí Saddáma Husajna propustit do vánoc všechny zadržované proto padlo na živnou půdu snah o „mírové řešení“ krize. Iráckému diktátorovi nelze upřít notnou dávku politického instinktu: podařilo se mu účinně narušit vyhlídky na uplatnění předchozí rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která povolila použití „veškerých nezbytných prostředků“, jestliže se irácká armáda nestáhne z Kuvajtu do 15.ledna.

Náhlý obrat nebyl tak nečekaný. 30.listopadu pozval prezident Bush do Washingtonu iráckého ministra zahraničních věcí Tárika Azíze. Následovala otázka návštěvy jeho amerického kolegy Bakera v Bagdádu - jaký je rozdíl mezi diskusí, rozhovory a vyjednáváním? 5.prosince pak americký vyslanec při OSN Thomas Pickering nechtěl vetovat protiizraelskou rezoluci (o Palestincích na okupovaných územích) a namísto toho navrhl, že USA by za určitých okolností podpořily mezinárodní mírovou konferenci. Tímto vývojem si nejvíce polepšil právě Saddám Husajn: zbavil se již obtížného břemene rukojmích a přiblížil se šanci na vyjednávání jak přímo s Američany, tak na mezinárodním fóru. Americký návrh totiž v zastřené formě potvrdil to, co Irák požadoval od 2.srpna -…

v40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte