Ve Sboru národní bezpečnosti se už delší čas připravuje restrukturalizace, která by jej měla očistit od minulosti. Rok, který uplynul od revoluce, byl dostatečně dlouhou dobou, aby příslušní odborníci vypracovali analýzu minulého i současného stavu policie a koncepce možných variant k co nejrychlejšímu zvýšení výkonnosti policejního sboru. Bohužel se tak nestalo.

Za ministra Hrazdíry i za současného ministra Hradílka spatřilo světlo světa několik povrchních a většinou zbytečných návrhů. Žádný z nich neřešil to nejpodstatnější - přímý výkon služby, zrušení nepotřebných úřednických funkcí a velitelských mezičlánků. Vzájemá podřízenost a nadřízenost je dnes v policii značně komplikovaná. Velitelé jednotlivých útvarů (např. pořádkové policie) na pražských obvodech se nezodpovídají veliteli obvodu, nýbrž podléhají městské správě. Vztahy mezi Hlavní správou VB, ministerstvem, krajskými a okresními správami tvoří nesmírný propletenec kompetencí a odpovědnosti. Jedním z návrhů, jak tyto vztahy zjednodušit, je zrušení naprosto zbytečných krajských správ. Také se v tomto smyslu dlouho uvažovalo.

Až 23. 10. 1990 byl na kolegiu ministra vnitra Hradílka předložen návrh na „řešení problémů přímo souvisejících se zrušením krajských správ SNB“. Tvoří ho dvě varianty, na obou je vidět maximální snaha policejních úředníků o zachování co nejvyššího počtu kancelářských míst. Krajské správy se v nich šalamounsky mění na oblastní či na expozitury. Citujeme z návrhu varianty A: …

v36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte