Se společenskou analýzou Ivana Gabala, jak ji rozvádí ve stati „Poražení nepřátelé a političtí odpůrci“ (Respekt č.29,30), se dá vcelku souhlasit. Při pohledu na naši společenskou situaci se mi však vnucuje jako rozhodující otázka - co dál?

Je jisté, že revoluce a její politické rameno udělaly celou řadu vážných chyb a mnohým se dalo vyhnout. Jde o problematiku jak vnitropolitickou, tak zahraničně politickou a ekonomickou. Nikomu například neposloužilo, že jsme na samém začátku rozvířili nacionální vášně, a stejně tak bylo společensky škodlivé, že se dosud neodstranily „staré struktury“. Je to tím podivnější, že právě toto očištění je samotným smyslem jakékoli revoluce. Také jsme mohli být mnohem dál s hospodářskou reformou, kdybychom ji předložili lidem, když byli ještě otevření i pro její stinné stránky.

Co se nestalo nebo stalo jinak, nelze změnit. Lze se však z chyb poučit a napravit, co se dá. A protože OF a VPN jsou podle mne stále ještě jedinou nosnou silou nejen uhasínající revoluce, ale také společensko-politického spektra, je na těchto dvou silách, jež stále ještě naivně považuji za dvě větve síly jediné, aby břemeno revoluce donesly až do cíle, jímž je stabilní otevřená společnost.

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte