„Neexistují experti na Etiopii, jsou pouze různé stupně neznalosti,“ říká replika známého úsloví o sovětologii. Ve zmatcích vleklé občanské války ani světové agentury nezaregistrovaly, že se etiopská exilová opozice začíná sjednocovat. Má to větší význam, než se zdá na první pohled. Jestliže by totiž vojenská vláda plukovníka Mengistu padla již nyní, země by uvízla v krvavém dramatu mnohem hlouběji než dnes. Dosud tu schází reprezentativní síla, která by byla schopná juntu nahradit. Národnostní, ideologické a další konflikty mezi protivládními partyzány přitom propůjčují rudým generálům pověst jediné státotvorné síly. Exilová opozice se však od letošního léta snaží dokázat, že změnit režim ještě neznamená zlikvidovat Etiopii.

Když se před šestnácti lety dostali k moci komunisté, skočila Etiopie z polofeudálních poměrů do hájemství ideologie. Noví vládci rozvrátili tradiční společenskou strukturu. Spoléhali se na zoufalé obyvatelstvo venkova, žijící ve stálém nedostatku, a vyhlásili program blahobytu, demokracie a rovnoprávnosti všech národů Etiopie. Bývalá (amharská) dynastie totiž preferovala Amhary, kteří zastávali všechny rozhodující pozice ve státním aparátu, zatímco ostatní národnosti byly bez šancí na jakoukoliv formu autonomie či podílu na státní správě. Jisté je, že roku 1974 většina obyvatelstva skutečně podporovala změny a že revoluce podle dodnes rozšířeného názoru ztroskotala jen tím, že se dostala do špatných rukou. Prozatímní vojenská správní rada…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte