Když se Oleg Kalugin rozhodl vystoupit proti stále ještě nejmocnější tajné organizaci, která téměř beze zbytku po sedm desetiletí prostupuje každičkou buňkou života sovětské společnosti, stěží mohl tušit, že se záhy stane jednou z nejpopulárnějších osobností světového politického života. K růstu jeho popularity nepřispívala pouze senzačnost jeho prohlášení, označovaná leckdy za typické projevy populismu, ale i štvavá kampaň, kterou proti odvážnému „odpadlíkovi“ zahájila oficiální místa.

O tom, že to se sovětskou tajnou policií (Komitět gosudarstvennoj bezopasnosti, KGB) není v pořádku, svědčila už sama skutečnost, že v posledních letech výrazně stoupl počet agentů KGB, kteří se nevrátili ze zahraničí domů. Vystoupení vysokého důstojníka, ba generála této organizace, který si nejen nepřeje opustit vlast, ale - naopak - chce přispět k jejímu přerodu, je však záležitostí atypickou. Po řadu měsíců bylo jméno Olega Kalugina vláčeno blátem. Vedle oficiální kritiky ze strany vysokých funkcionářů KGB tu byly i anonymní fámy o tom, že jde o dobře promyšlenou provokaci Bezpečnosti, že tedy Kalugin je trojským koněm, který má zevnitř rozbít rodící se a dosud ne zcela zformované demokratické hnutí sovětské společnosti. Další variantou pak bylo tvrzení (opět příznačně anonymní), že Kalugin je agentem CIA, který pouze plní svěřený úkol. Ani dnes, kdy popularita bývalého generála dostoupila vrcholu, nemáme jednoznačnou odpověď na otázku po motivech jeho rozhodnutí a jasno…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte