Tvrdit v situaci tak dramatické, jakou v souvislosti s nedostatkem ropných výrobků právě prožíváme, že žádná ropná krize neexistuje, se může zdát přinejmenším provokativní. Přesto se na základě každodenního sledování proudu informací odvažuji poukázat, že na rozdíl od 70.let, kdy celý svět prožíval - a přežil - ropné krize dvě, tentokrát se krize, viděno v celosvětovém měřítku, nanejvýš mlhavě rýsuje na vzdáleném obzoru. Tímto tvrzením sotva naplním prázdné benzinové nádrže automobilistů, postižených dvojnásob nedostatkem i explozí cen. Spíše se vystavím riziku spojeného útoku rozezlených občanů a zodpovědných politiků za provokace v již i tak vážné situaci. Nicméně trvám na svém a pokusím se vysvětlit. Co se to vlastně stalo a proč? To by měla být první otázka, máme-li úspěšně vybruslit z tenkého ledu, na který jsme se dostali.

Nejen v Československu, ale v celém bývalém socialistickém táboře se nedostatek energie projevuje už delší dobu. Jde o důsledek absurdní ekonomické politiky uplynulých desetiletí, která ve jménu jakéhosi vyššího společenského řádu bezohledně vysála, co se dalo, a potomstvu zanechala spoušť, za kterou se dnes včerejší vládcové nemíní zodpovídat.

V rámci dnes už prakticky nefungující RVHP jsme se společně prokulhávali krizemi. Bratrský Sovětský svaz nám slíbil zásobování levnou energií ve formě ropy a zemního plynu, za což jsme mu na oplátku dodávali druhořadé průmyslové výrobky a zařízení, které bychom stejně jinde neprodali. Postavením…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte