Architekt Zdeněk Zavřel (1943), někdejší absolvent pražské Techniky a legendární Školky libereckého SIALu, pracoval několik let v ateliéru arch.Karla Hubáčka. V roce 1978 odešel do Holandska, kde založil společný ateliér s architektem Bakemou. Nyní má vlastní studio. Po dvanácti letech přijel do Prahy.

Jak na tebe zapůsobilo Československo po tak dlouhé době?

Jsem tu vlastně potřetí. V prosinci jsem byl na Valné hromadě architektů, ale to bylo jen na chvíli a letěl jsem letadlem. Pak jsem s celou rodinou přijel na vánoce. Jeli jsme autem a viděli krajinu, a to pro nás byl těžký otřes: rozmlácená města až do Plzně, která vypadala jako po bombardování. I do Prahy jsme vjeli nějak z nesprávného konce… Pořádně se to tu zhoršilo za dobu, co jsme tu nebyli. Teď v létě to vypadá líp.

Když přijede turista do Prahy, vidí především historické centrum, které je opravené.

To na mne nikdy nedělalo dojem. Nádherná konzerva. Ale život města vlastně začíná až za ní. „Neturistická“ oblast města mě zajímá především. První věc, kterou jsem viděl po návratu, byla dostavba u Národního divadla. Ten barák, to je prostě horor, jinak se to nedá říct. Pak ta televizní věž… Člověk si uvědomí, jak je Praha kompaktní a jak tyhle nové solitery, které se snaží od města oprostit a udělat si místo, jsou vlastně směšné. Jak nádherné jsou naopak domy, které na Prahu reagují a které se svým způsobem do města zařadí. Myslím třeba…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte