Památková péče se v totalitním režimu vyvzdorovala na evropskou úroveň, říká se v závěrečné zprávě z Aktivu odborných pracovníků památkové péče ČR v Roztěži, konané ve dnech 12.-14. března 1990. Je to pravda. Platila už před dvaceti, pětadvaceti lety. Platí však také dnes?

Není vinou památkářů, v jakém stavu se nacházejí naše památky. Nebyli a nejsou to oni, kdo nechává fyzicky chátrat budovy, kdo navrhuje bourat, kdo odmítá financovat. Ve svých rozkladech o tom, jak fungovala a dosud funguje státní správa památkové péče, dovozují, že je nutné spojit odbornou odpovědnost s odpovědností výkonnou (tuto kompletní odpovědnost chtějí vzít na sebe). V těchto textech neustále opakují nářky nad tím, že obor památkové péče bude novými zákony likvidován, chybí v nich však jakákoliv reflexe stavu jejich vlastního oboru.

Památková péče byla ve skutečnosti likvidována minulým režimem. Fakta svědčí o tom, že to byla likvidace záměrná: byl zrušen Památkový úřad, v památkových střediscích nacházeli útulek byrokraté a vysokoškoláků tam smělo pracovat jen málo, památkáři byli špatně placeni, studium kunsthistorie a dalších potřebných oborů bylo drasticky omezeno. O oboru, který si vyžaduje více než jen odbornou péči, nechali komunisté rozhodovat diletanty.

Není vinou památkářů, v jakém se stavu se nacházejí památky, a není jejich vinou, že nám o tom dříve nemohli skoro nic říci. Dnes mohou a říkají: dejte nám to všechno na starost. Vedou boj s národními výbory,…

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte