Ekonomická reforma, tržní hospodářství, utahování opasků. Reforma, kterou se musíme vyrovnat s dědictvím reálného socialismu, je nutná. Není ale možné utahovat opasky těm, co si v nich už dávno museli přidělat další dírky sami. Mohlo by je snadno napadnout, že ten jejich proděravělý řemen se už hodí akorát tak k oběšení. A že by to nikomu ani nevadilo.

Sklepy

Na chodník se složí dvacet palet papíru, dvě na sobě mají rozměr tak menší rakve. Jedna váží patnáct kilo. „Režisti“ je nanosí po strmých schodech do sklepní dílny k řezačce, k píchačce. Těmito stroji mechanizace začíná a končí. Všechno ostatní se dělá ručně, hlavně průmyslové vazby, zaměstnankyně je šijí drátem. Je to úmorná jednotvárná práce. Aby splnili normy, pracují mnohdy přesčas, v sobotu i v neděli, někdy vynechají dovolenou. Výdělek je kolem 1.800 Kčs. „Domácí“ vydělají i víc, někteří by se na pracovišti ani nedokázali pohybovat, jenom na záchod je to sedm schodů. Doma si mohou lehnout, odpočinout, od dílenských zářivek je nebolí oči (pokud vidí, samozřejmě). Ale někteří by byli raději v kolektivu, s ostatními. „Mentálové“ - většinou se snaží, dřou, ale nějak jim to prostě nejde - někdy si za měsíc vydělají dvě stovky.

„Invalidé by správně měli pracovat v prostředí vhodném pro rehabilitaci. Ne si tvrdě vydělávat na obživu. To ale zní jako špatný vtip.“ Hana Kolská pracuje v družstvu OBZOR šest let. Teď je vedoucí závodu 410 v Malířské ulici v Praze 7. "Například režisti. Po…

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte