Při bourání systému komunistické státní správy přišly první na řadu krajské národní výbory. Po krátkém intermezzu počátkem tohoto roku, kdy se uvažovalo o vyspravování této struktury novelizací zákona o národních výborech, se prosadilo rozhodnutí, že se bude bourat důkladně. Po letošních místních volbách zmizí národní výbory z naší politické mapy. Místo nich se objeví leccos nového nebo staronového: starostové, radní, senátoři, magistráty, obecní strážníci.

Národní výbory jsou hybridy, které v sobě kumulují výkon státní správy a samosprávy. Jsou to, přesně jak stojí v zákoně, „orgány státní moci“. Nahradí je místní samosprávné orgány, odpovědné svým občanům, a síť státní správy, řízená vládou. Samospráva znamená něco víc, než jen nahrazení státní správy něčím lokálnějším a lokálně odpovědnějším. Obec není jen území, jehož rozvoj by samospráva měla zabezpečovat (přestože zákon se této formulaci nedokázal vyhnout), je to společenství svobodných občanů, bez nichž je obec pouhým katastrem. Skutečná obec coby společenství může žít jen tehdy, pokud orgány obce nevládnou, ale vytvářejí prostor, ve kterém mohou občané žít a pracovat - i pro blaho obce.Základními atributy obce jsou nezcizitelný majetek a finanční zdroje. Jedině s těmi obec může skutečně hospodařit, tj. sestavovat rozpočet vycházející ze zdrojů, které má obec k dispozici. Podle navrhovaného zákona se obec také sama stará o čistotu a pořádek ve městě, spravuje základní školství, může i podnikat a zakládat…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte