Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Pomáhat či okrádat

Varování "dávejme si pozor, kdo nám chce pomáhat a kdo nás chce okrást", které se od nastolení demokracie v Československu vštěpuje národu a zkoprnělým zahraničním podnikatelům a investorům, prozrazuje hluboké nepochopení samotného smyslu obchodování.

Varování „dávejme si pozor, kdo nám chce pomáhat a kdo nás chce okrást“, které se od nastolení demokracie v Československu vštěpuje národu a zkoprnělým zahraničním podnikatelům a investorům, prozrazuje hluboké nepochopení samotného smyslu obchodování. Je projevem nevyléčeného „nánosu totality“ (tj. komunistické víry, že obchod je příživnictví a vykořisťování pracujících), paralyzuje schopnost národa postavit se na vlastní nohy jako solidní partner na světovém trhu a mohlo by se stát jednou z příčin totálního hospodářského krachu, sociálního chaosu a snad i návratu totality. Není to nic jiného než strach ze soutěže, strach hrát podle pravidel, strach měřit se a být měřen, strach zdokonalovat se, strach tvořit. Strach riskovat a proměňovat hru v úspěch. Strach z odpovědnosti za vlastní osud.

Pomáhat je možné jenom tomu, kdo o pomoc stojí a nebojí se jí, tomu, kdo je ochoten jí užít k tomu, aby si pomohl sám. Důvod pomáhat Československu „nezištně“ nikdo nemá, protože mu nic nedluží. Navíc každá „nezištná“ pomoc s sebou nese pocit zadlužení a platí se za ni nakonec víc než za pomoc zištnou.Žádné bohatství nevzniká, dokud někdo někomu něco neprodá. Nebo chcete-li, aby to bylo přijatelnější - dokud někdo od někoho něco nekoupí. Tedy dokud svou tvorbu nevymění za tvorbu někoho jiného prostřednictvím pomyslných, ale vzájemně dohodnutých číslic, kterým se říká peníze a které samy o sobě nemají žádnou hodnotu, neboť jsou jen číselnou mírou něčeho, co hodnotu má. Dolar…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte