Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Páni, kmáni a kdo po nich?

"Tady to zase zchátralo," utrousil spíš pro sebe starý pán, který se mnou vystoupil z autobusu vedle mohutné budovy zámku. Jediný pohled stačil k ujištění, že pronesená věta není záležitost typicky stařeckého kverulantství, ale léty neotupělé lidské paměti.

„Tady to zase zchátralo,“ utrousil spíš pro sebe starý pán, který se mnou vystoupil z autobusu vedle mohutné budovy zámku. Jediný pohled stačil k ujištění, že pronesená věta není záležitost typicky stařeckého kverulantství, ale léty neotupělé lidské paměti. „Jezdím sem už třiapadesát let a věřte, že se tu každé jaro pokaždé zděsím. Když se tak vždycky rozhlédnu kolem, mám pocit, že stárnu o moc pomaleji, než to kamení. I když - podívejte se na kostel a na faru, jak ty prokoukly! Jenomže ty patří církvi, a ta se tu v poslední době mimořádně stará… ale vezměme to pěkně popořádku, jestli máte čas!"Historické chalupy a novější domky mezi dominantami památek vrstevnatě natěsnané na skále do křivolakých uliček. Podhradí a časem i podzámčí městečka. Díváme se na ostroh, z jedné strany ohraničený řekou Sázavou a z druhé strany potokem Živným. "Víte, že tu dneska málokdo ví, že má potok vůbec jméno?“, prozrazuje děda nelichotivě na potomky lidí, kteří v polovině 1O.století překonali stometrové převýšení, aby nahoře vybudovali první sídliště.

Rataje nad Sázavou jsou od Prahy vzdáleny necelou hodinu jízdy autem. Svérázná architektura, historické památky, řeka, les a stále ještě čistý vzduch, to jsou důvody, proč se obec o několika stech stálých obyvatel mění přes léto v tisícové mraveniště.Příliv turistů, to není záležitost jenom posledních let. Již od počátku století, kdy do zapomenutého kraje vstoupila železnice, začaly být Rataje vyhledávaným letoviskem. Počáteční…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte