Víc vám o tom říci nemohu, jsem vázán slibem mlčenlivosti. To je odpověď, se kterou se i v dnešních dnech člověk setkává, pokud chce jako novinář přiblížit veřejnosti funkci jednotlivých složek ozbrojených sil. Je až neuvěřitelné, co všechno ještě spadá pod zákon 102 o ochraně státního tajemství z 8.října 1971 a co vyplývá z nařízení vlády z 2.12.1971 o ochraně hospodářského a služebního tajemství. Podle §2 zákonu 102 se státním tajemstvím rozumí vše, co v důležitém zájmu republiky, zejména v zájmu politickém, vojenském nebo hospodářském má zůstat utajeno před nepovolanou osobou.

Až na malé změny platí zákon dodnes. V některých aspektech má jistě opodstatnění. Je absurdní, když si uvědomíme, že většina zachovaných spisů Státní bezpečnosti je opatřena razítkem Přísně tajné a přitom se týkají šikan a pronásledování disidentů. Dva příklady: Před časem se hovořilo o akci Norbert, namířené proti opozici. Vypracovávala ji kromě StB i předlistopadová Rada obrany státu. Spisy dosud nikdo neodtajnil a kdokoliv bude o akci mluvit nebo psát, proviňuje se proti právnímu řádu. Akce Socha, zaměřená „k zajištění klidu a veřejného pořádku na Václavském a Staroměstském náměstí 10.12.1988“ (výročí vyhlášení Všeobecné deklarace lidských práv). Nejenže materiály o ní, včetně jmen velících důstojníků, nebyly zatím zpřístupněny, ale pravděpodobně se jimi ani nikdo nezabývá.Paragraf, který rámcově určuje, co je v zájmu obrany bezpečnosti našeho státu, má devět bodů. Jenom namátkově…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte